Hand Painted T-shirts

All gear we wear are some kind of expression of ourselves. Tshirts are no exception, matter of fact they are the biggest channel one can express their ideologies, opinions, emotions and beliefs.

The t-shirts with writings always caught my attention and I wore them everywhere, even when people thought it was inappropriately message conscious, and so casual I can’t pull off at a business occasion.

A lot has changed since then. People wear clean cut simple t-shirts to everywhere now.

It can be passed as chic, even classy. Basic wear is more attainable and practical in hectic daily life. Once you have variations of t-shirts, you can create numerous different outfits, that meets all needs: sleek smart look *and* express yourself without being bland.

I intended to create a line, so that I, myself can relate to and blend in my life. The intention is to be fun, joyous, smart, wearable, quirky and suprising.

Hope I can achieve that , I love your feedback!

ENJOY!

Meanwhile, feast your eyes on more t-shirts that have met their owners:

Giydiklerimizin bizi yansıttığını düşünüyorum. Artık herkes daha bir seçici, daha kendi modasını yaratır hale geldi. Mainstream dediğimiz bize ne dayatılırsa onun giyildiği dünyadan hafif hafif uzaklaştığımız bu günlerde, genç-yaşlı herkes kendini daha da anlatan, zevklerini, beğenilerini daha da kişisel bir söylemle sunan kıyafetler arıyor.

Tişörtler de bunun onemli bir parçası. Bu derece basit ama bu derece çok yönlü bu moda icadı, eskiden olduğu gibi yalnızca “spor” olarak görülmüyor.

Gözüme çarpan, mesajını, tipografisini, fontunu sevdiğim tişörtlere çocukluktan beri bayılırdım. Ve her yere giyerdim 🙂 Hatta insanlar uygunsuzca spor kaçtığını bir kac kere belirtseler bile. 🙂

Artık dünyanın tişörtlere bakış açısı değiştiği gibi, tişörtler de değişti. Işe, toplantıya hatta gece kokteyllere bile giyilebilir hale geldi. Rengi, kesimi ve üzerindeki desen tişört gibi basit bir materyali bile son derece şık bir parcaya çevirebiliyor.

En onemli özelliği ise, kişiye özel tişört tasarımlarının, insani sıradanlıktan uzaklaştırıp kendine ait bir söyleme fırsat tanıyor olması.

Boylece bir uslup, bir koleksiyon yaratmaya calistim. Eglenceli, hafif, ustaca tasarlanmis, giyimi rahat ve bazen suprizlerle dolu olsun istedim equin-co™ nun.

Bakarken eğleniyorsanız, umarım başarmışımdır!

Geri dönümlerinize ve fikirlerinize her zaman açığım.

Şimdiiiiiii, gözünüze biraz daha fotograflarla ziyafet cekin:

I hope you enjoy handmade goodies!!

For more, and for your orders, contact me at equincodesigns@gmail.com

Here’s a full pack of the gallery:)

One thought on “Hand Painted T-shirts

  1. hepsi mükemmel çalışılmış.Emeğine sağlık.En kısa zamanda görüşmek dileğiyle…………..Tebrikler canım…
    Semra Şendündar

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s